Головна | Оголошення | Новини | Нормативно-правова база | АКТУАЛЬНО | Доступ до публічної інформації | Звернення громадян |
30/10/2024
29 жовтня 2024 року Миколаївським обласним Центром національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді (далі – МОЦНПВТК УМ ) в режимі онлайн проведено обласний семінар-практикум «Досвід та перспективи організації науково-дослідницької роботи з учнями-членами МАН України у відділеннях історії, філософії та суспільствознавства, наук про Землю».
Захід зібрав понад 30 педагогів закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти Миколаївської, Новобузької, Мигіївської, Єланецької, Первомайської, Доманівської, Казанківської, Вільнозапорізької, Нечаянської, Южнукраїнської та Веселинівської територіальних громад.
Основною метою заходу стало визначення пріоритетів і перспектив організації науково-дослідницької роботи учнів-членів Малої академії наук у відділеннях історії, філософії та суспільствознавства, наук про Землю. Саме на цьому наголосила у своєму вітальному слові в.о. директора МОЦНПВТК УМ Тетяна Андрійчук.
Детальний аналіз діяльності упродовж останніх 5 років відділень Миколаївського обласного територіального відділення МАН, які працюють на базі МОЦНПВТК УМ, здійснила у своїй доповіді Ірина Єрмакова, заступник директора закладу, керівник секції «Педагогіка». Вона окреслила як основні виклики, які постали перед системою МАН, так і зосередилась на домінуючих тенденціях організації діяльності наукових відділень на сучасному етапі.
Практичні рекомендації і цілісний алгоритм вибору теми учнівського дослідження в галузі суспільних наук надала присутнім керівник секцій «Політологія» та «Соціологія» Миколаївського обласного територіального відділення МАН, доктор політичних наук, професор Наталія Ніколаєнко. Вона звернула увагу на проблеми, що турбують сучасну молодь, і на те, як МАНівські дослідження можуть сприяти формуванню нових суспільних підходів та вирішенню важливих соціальних питань.
Ольга Казакевич, завідувач лабораторії історичних наук Національного центру «Мала академія наук України», доктор історичних наук, професор, у своїй доповіді висвітлила актуальні проблеми та напрямки науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН у відділенні історії. Особливу цікавість учасників семінару викликали запропоновані спікером моделі вивчення ідентичності в історичному аспекті, повсякденності представників різних верств в історичній ретроспективі та можливостей використання методу усної історії у здійсненні учнівського дослідження.
Детально проаналізувала основні підходи і критерії вибору теми дослідження у географічній галузі Олена Овсяннікова, завідувач екскурсійно-краєзнавчим відділом і керівник гуртка «Географічне краєзнавство» МОЦНПВТК УМ. Ключовим меседжем її доповіді стала важливість застосування краєзнавчого підходу та врахування інтересів і можливостей дитини у виборі теми і процесі проведення географічного дослідження в рамках Малої академії наук.
На важливості дотримання норм академічної доброчесності у науково-дослідницькій діяльності наголосила Інна Зьомша, методист, керівник гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» МОЦНПВТК УМ. У своїй доповіді вона, на конкретних прикладах, проілюструвала основні види плагіату та надала рекомендації щодо використання доступного інструментарію для перевірки учнівських робіт.
Оксана Казакова, заступник директора з науково-методичної роботи Миколаївського ліцею №38 імені В.Д. Чайки, базуючись на власному багаторічному досвіді, представила присутнім можливу траєкторію здійснення дослідницької роботи МАНівцем. На прикладах робіт-переможців обласного етапу конкурсу-захисту попередніх років вона продемонструвала спільний шлях учня і педагога від вибору теми до створення моделі наукового дослідження.
Семінар став платформою для плідного обміну досвідом серед освітян і науковців, відкриваючи нові можливості для розвитку науково-дослідницької діяльності учнівської молоді в рамках Малої академії наук України.