Головна » Новини
Українська | Русский | English
Головна Оголошення Новини Нормативно-правова база АКТУАЛЬНО Доступ до публічної інформації Звернення громадян

Новини

Неслухняна дитина. Суть? Ознаки? Причини? Поради батькам? Що допоможе подолати дитячих непослух?

15/02/2024

   На жаль, наші діти поводяться не завжди так, як би нам хотілося. А іноді нам здається, що вони, взагалі, нічого не розуміють і не чують.

Неслухняна дитина — позитивне явище. Адже це сильна особистість, ініціативна і спроможна відстоювати свої права.

Слухняна дитина — це найчастіше зломлена маленька людина, яка дуже погано себе усвідомлює і яка перетворюється у дорослому віці на мишастого виконавця чи лицемірного ханжу.

Інша річ — діти покладливі, з якими можна домовитися. Однак для того щоб діти були покладливими, спочатку поступливими мають бути батьки.

Далеко не кожну дитину,  яка проявляє свавілля й упертість у поведінці, можна назвати неслухняною. Перш ніж вживати виховних заходів, важливо зрозуміти причину неслухняності. Можливо, така поведінка – результат вікової кризи або дитина намагається відстояти свою позицію, домогтися більше свободи в прийнятті рішень і дещо послабити батьківський контроль.

Неслухняну дитину можна впізнати за такими ознаками:

·        У неї є стійка потреба в тому, щоб бути почутою й визнаною. Тому вона всіма можливими способами намагається привернути до себе увагу.

·        Вона наполегливо відстоює свою самостійність.

·        Вона віддана тому, що любить.

·        У неслухняних дітей істерики відбуваються частіше, ніж звичайно.

·        Дитина любить командувати й займає лідерську позицію в колективі.

Дитина неслухняна — звичайна ситуація в родині. Немає дітей, які б завжди поводилися бездоганно. У будь-якій сім’ї настає момент, коли дитина перестає слухатися батьків. Є діти, які рідко поводять себе погано, а є ті, які не дають спокою дорослим ні вдень ні вночі. Так чому ж малюк демонструє небажані форми поведінки? І що робити, якщо дитина неслухняна?

Щоб зрозуміти, як навчити дитину слухатися, потрібно дізнатися про причини її поганої поведінки.

1.     Вікова криза. Психологи кажуть, що таку проблему спостерігають навіть у житті дітей. Зазвичай це 5 років, 7 років, 10-12 років. У цей час відбуваються зміни на особистісному рівні дитини. Змінюється її поведінка і психіка.

2.     Велика кількість заборон. Як кажуть, заборонений плід солодкий. Чим більше ви щось забороняєте своїм дітям, тим більша ймовірність, що вони не будуть слухати вас.

3.     Вседозволеність. Аналогічна ситуація з вищезазначеною, тільки протилежна. Розпещеність дитини 9 років ні до чого доброго не приводить. Якщо вона зрозуміє, що все можна, то це відіб’ється на її поведінці: вона буде вередувати.

4.     Непослідовність батьків. Дорослі теж не ідеальні — і вони роблять помилки. Наприклад, учора вони дозволяли дивитися телевізор після вечері, а сьогодні вже забороняють. Зрозуміло, що дитина заплуталася, вона не розуміє, що і коли можна, а що не можна. Звідси і неслухняність.

5.     Розбіжності у вихованні. Нерідко мама з татом не можуть домовитися, як виховувати малюка. У результаті один із батьків забороняє йому те, що інший дозволяє. Від цього йде дезорієнтація дитини. Їй незрозуміло, що робити.

Як батькам реагувати на неслухняність?

1.     Протест. На будь-яке прохання батьків малюк відповідає скандалом, сльозами або істерикою. Він не хоче снідати, надягати шапку, робити уроки. У цьому випадку потрібно дати дитині трохи самостійності і дозволити їй самій приймати рішення. Наприклад, якщо син чи дочка не хоче на сніданок омлет, запитайте, а що тоді хоче. Якщо ж дитина взагалі відмовляється їсти, то дозвольте їй і це. Коли вона зголодніє, то сама прибіжить до вас.

2.     Занепокоєння оточення. Дитина може кричати в громадських місцях, плакати, усіляко привертати до себе увагу. Щоб цього уникнути, потрібно з раннього дитинства пояснити малюкові норми моралі і правила поведінки в суспільстві. Діти повинні зрозуміти, що потрібно дотримуватися етикету, поважати один одного.

Як домогтися слухняності?

1.     Чим менше заборон, тим менше покарань. Залиште табу тільки на серйозні ситуації.

2.     Якщо дитина неслухняна, не можна вирішувати проблему криком або скандалом. Спробуйте поговорити з малюком спокійним, упевненим тоном.

3.     Якщо ваша дитина не слухається, тому що дуже сильно чимось захоплена, то крики тут не допоможуть. Навпаки, перейдіть на шепіт, емоційну жестикуляцію і міміку. Це зацікавить дитину, і вона вас послухає.

4.     Не потрібно кілька разів говорити одне й те саме. Забороніть щось один раз, потім попередьте, а потім покарайте. Дитина повинна засвоїти цей логічний ланцюжок.

5.     Психологи стверджують, що людина не засвоює частку «не». Тому спробуйте формулювати заборони так, щоб ця частка була відсутня.

Як відновити контакт з дитиною?

1.     Дітям потрібно бути впевненими в тому, що вони в будь-якій ситуації можуть звернутися до батьків. Малюкові необхідно знати, що він може запитати про будь-що і не залишиться без відповіді. Дитина повинна знати, що в будь-яких обставинах мама з татом будуть на його боці, завжди підтримають і допоможуть.

2.     Спілкуючись з сином або дочкою, підтримуйте зоровий контакт. Дивитися на дитину потрібно м’яко і з любов’ю. В іншому випадку малюк відчує загрозу і замкнеться.

3.     Виховання дітей — це не тільки заборони і вимоги. Це ще й подяка, похвала, схвалення. Усім дітям дуже важливо чути слова любові і турботи.

4.     Якщо батькам необхідно повідомити негативну новину, то краще це зробити при фізичному контакті. Обійміть дитину, поцілуйте, а вже потім повідомляйте. У цьому випадку малюк відчує вашу підтримку і буде не так засмучений або шокований.

5.     Діти завжди повинні відчувати ваш досвід і захист. Дитина повинна перебувати під вашим крилом і відчувати опіку і заступництво.

 

Всі новини →