Департамент освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації » Інклюзивна освіта
Українська | Русский | English
Головна Керівництво Структура та контакти Контакти Нормативно-правова база Новини Актуально Доступ до публічної інформації Звернення громадян

Інклюзивна освіта

 

 

Локдаун завершено. З 25 січня 2021 року команди фахівців інклюзивно-ресурсних центрів Миколаївської області розпочали очний прийом дітей та батьків за попереднім записом з дотриманням протиепідемічних заходів. Відновлюється проведення корекційно-розвиткових занять у звичному режимі. Також, за потреби, здійснюються онлайн-зустрічі зі спеціалістами закладів освіти, консультації з асистентами вихователів та вчителів, батьками дітей з особливими освітніми потребами.

         Крім того, повідомляємо, що з 2021 року покращено та модернізовано інтерфейс та функціонал порталу "Україна. Інклюзія. Система автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів". Для зручності батьків дітей з особливими освітніми потребами введено в дію сучасний мобільний застосунок АС «ІРЦ», який розміщено для загального доступу на PlayMarket і AppStore. (https://cutt.ly/xkqDUyE, https://cutt.ly/fkqDiyv)

До уваги батьків дітей з особливими освітніми потребами

Незабаром розпочнеться новий 2021/2022 навчальний рік. Заклади дошкільної та загальної середньої освіти чекають на навчання дітей, в тому числі і дітей з особливими освітніми потребами.

Наразі триває організаційна та підготовча робота щодо створення умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами, які будуть здобувати освіту у закладах дошкільної та загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році.

Основним  напрямком   роботи до початку нового навчального року є робота інклюзивно-ресурсних центрів: проведення комплексних оцінок розвитку дітей з особливими освітніми потребами, співпраця з їх батьками, фахівцями ІРЦ.

Батькам дітей з особливими освітніми потребами важливо вчасно звернутися до команд ІРЦ та попередньо записатися на проведення комплексних психолого-педагогічних оцінок розвитку дітей,  визначення їх освітньої траєкторії.

 

Створення інклюзивного простору для дітей з особливими освітніми потребами у 2020/2021 навчальному році

Триває навчальний рік у закладах освіти з інклюзивним навчанням

2020/2021 навчального року в області інклюзивним навчанням охоплено 765 дітей з особливими освітніми потребами: 240 дітей у закладах дошкільної освіти та 525 дітей у закладах загальної середньої освіти.

На допомогу дітям з особливими освітніми потребами працюють 514 асистентів вчителів (141 - у закладах дошкільної освіти та 373 - у закладах загальної середньої освіти), які допомагають опановувати шкільну програму, адаптуватися до освітнього середовища, навчатися серед однолітків.

  Для дітей із затримкою психічного розвитку 2020/2021 в області створено 27 спеціальних класів у закладах загальної середньої освіти: м. Миколаїв - 23 класи, в яких навчаються  223 учні, м. Южноукраїнськ – три класи для 25 дітей. В опорному закладі Веселинівської ОТГ функціонує спеціальний клас для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку.

Впровадження інклюзивного навчання поширюється більше завдяки діяльності інклюзивно-ресурсних центрів, яких в області 23: в містах Миколаєві (4), Вознесенську, Первомайську, Южноукраїнську, Очакові, Вітовському, Снігурівському, Доманівському, Новобузькому, Новоодеському, Єланецькому, Кривоозерському, Березнегуватському районах, Коблівській, Березанській, Казанківській, Ольшанській, Веснянській, Баштанській та Галицинівській об’єднаних територіальних громадах.

Інклюзивно-ресурсні центри укомплектовано такими фахівцями, як практичні психологи, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, фізичні реабілітологи. Вони проводять комплексну оцінку розвитку дітям, розробляють рекомендації щодо індивідуальної програми розвитку, надають консультативно-психологічну допомогу батькам та педагогічним працівникам закладів дошкільної та загальної середньої освіти.

 Всього в інклюзивно-ресурсних центрах працює близько 130 педагогічних працівників. Проте існує потреба в залученні ще більшої кількості фахівців (кількість вільних вакансій - 40 осіб).

20 ІРЦ (87 %) мають архітектурну доступність - безбар'єрність, розташування на першому поверсі, облаштування пандусу, відсутність сходів та порогів у середині приміщення, широкі дверні отвори. Санітарно-гігієнічні кімнати пристосовано для маломобільних осіб, та тих, хто пересувається на візках,  наявні спеціальні поручні, рівень доступності.

Матеріально-технічне забезпечення ІРЦ

У 2019 році для інклюзивно-ресурсних центрів придбано 19 комплектів обладнання на суму 8 407 500 грн., а також 31 маркерних та коркових дошок, 50 крісло-груш, 30 тактильних доріжок на суму 170 072 грн., закуплених за рахунок обласного бюджету.

За рахунок державної субвенції на підвищення якості освіти та залишку освітньої субвенції закуплено 4 спеціальних автомобілів «Мобільні інклюзивно-ресурсні центри» на суму 6,3 млн. грн. Зазначений транспорт придбано для інклюзивно-ресурсних центрів м. Южноукраїнська, Снігурівського району, громад Баштанщини та Миколаївського району. Мобільні інклюзивно-ресурсні центри  – це можливість надання додаткових психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг працівниками інклюзивно-ресурсного центру дітям з особливими освітніми потребами, дітям з інвалідністю у віддалених куточках області. 

 

            У 2020 році всі ІРЦ області забезпечено комплектами методик для проведення комплексної оцінки розвитку дитини, що дозволяє застосовувати новітні підходи, виявляти індивідуальні потреби дитини на ранній стадії, особливості її психофізичного розвитку, прискорювати створення індивідуальної програми розвитку.

 

ВІДДІЛ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ ТА РОБОТИ З ІНТЕРНАТНИМИ ЗАКЛАДАМИ УПРАВЛІННЯ ДОШКІЛЬНОЇ, ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ, КОРЕКЦІЙНОЇ ТА ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Руденко Надія Володимирівна – начальник відділу  – (0512) 37 92 99, deprudenko@ukr.net

Зуйченко Роман Володимирович – головний спеціаліст відділу  -  (0512)  37 92 99,
internaty-oda@ukr.net

 

Шлях до інклюзивного навчання

 

  Завантажити презентацію
Формат: PPTX | Добавлен: 18/10/2021 16:40:25
5273Kb Скачать скачать

Актуальна інформація Нормативна база
Положення про інклюзивно-ресурсний центр Інформація про інклюзивно-ресурсні центри Миколаївської області

До уваги батьків!

 

Як і коли батьки можуть звернутися до інклюзивно-ресурсних центрів (далі - ІРЦ)

 

  Батьки можуть отримати консультацію фахівців ІРЦ за власним бажанням, рекомендацією лікарів, порад педагогів, соціальних працівників, психологів чи вихователів.

Чи потрібне направлення до ІРЦ та до якого саме ІРЦ звертатися?

 

  Кожен з батьків дитини (у разі потреби), в тому числі і з особливими освітніми потребами ( далі - ООП) , віком від 2 до 18 років, може звернутися за консультацією або ж допомогою до фахівців ІРЦ за місцем проживання з метою отримання якісних освітніх послуг у закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти та інших навчальних закладах.

  ІРЦ надає послуги дітям з ООП, які проживають (навчаються) у відповідній об’єднаній територіальній громаді (районі), місті (районі міста) за умови надання письмової заяви батьків (одного з батьків) або законних представників дитини (додаток 1) та/або її особистої заяви щодо проведення комплексної оцінки, а також надання письмової згоди на обробку персональних даних дитини (додаток 2).

  Центр проводить комплексну оцінку не пізніше, ніж протягом місяця з моменту подання письмової заяви батьків (одного з батьків) або законних представників та/або її особистої заяви (для дітей віком від 16 до 18 років) щодо проведення комплексної оцінки розвитку дитини.

У разі відсутності ІРЦ у відповідній об’єднаній територіальній громаді (районі), місті (районі міста) за місцем проживання (навчання) дитини батьки (один з батьків) або законні представники мають право звернутися до найближчого ІРЦ.

У Миколаївській області створено 23 ІРЦ (додаток 3).

 

 

Електронна подача заявки до ІРЦ

 

З метою підвищення ефективності діяльності ІРЦ у 2019 році запроваджено систему автоматизації роботи ІРЦ. За допомогою системи автоматизації ІРЦ батьки можуть:

- подати заяву до ІРЦ в електронному вигляді, не виходячи з дому;

- отримати запрошення на проходження комплексної оцінки розвитку дитини (адреса, дата, час);

- зберігати заяву та висновок в електронному вигляді.

 

Для того, щоб подати заявку до ІРЦ через автоматизовану систему, батькам необхідно:

1) перейти на сайт http://ircenter.gov.ua/, знайти необхідний заклад та натиснути кнопку «Зареєструватися». Якщо батьки зареєстровані то перейти до пункту 3;

2) заповнити необхідні поля, виділені жирним шрифтом: e-mail, прізвище, ім'я, по-батькові (за наявності), тип (батько, мати, представник), паспортні дані (серія, номер, дата видачі, ким виданий), населений пункт, вулиця, будинок, квартира. На вказану батьками електронну пошту прийде логін та пароль для входу на сайт;

3) на сторінці потрібного ІРЦ необхідно вказати надісланий батькам на електронну пошту логін, пароль та натиснути «Увійти»;

4) для створення заявки на прийом до ІРЦ натиснути «Додати», обирати ІРЦ, вказавши регіон та потрібний ІРЦ, натиснути «Далі». На наступному кроці «Подання заявки» заповнити поля: населений пункт, заклад освіти, в якому навчається дитина, та мета проведення комплексної оцінки. Далі необхідно заповнити дані про дитину, заповнивши поля: прізвище, ім'я, по-батькові, дата народження, свідоцтво про народження (серія, номер, дата видачі), за наявності - паспортні дані (серія, номер, дата видачі, ким виданий). Натиснути «Зберегти»;

5) перелік заявок можна переглянути на сторінці «Заявки»;

6) на сторінці «Календар» з’явиться інформація, щодо дати та часу зустрічі в ІРЦ.

 

 

Первинний прийом батьків та дітей, у тому числі з ООП у ІРЦ

 

Первинний прийом батьків (одного з батьків) або законних представників дитини в ІРЦ проводить психолог, який визначає час та дату проведення комплексної оцінки та встановлює наявність таких документів:

- документ, що посвідчує особу батьків (одного з батьків) або законних представників (паспорт громадянина України);

- свідоцтво про народження дитини;

- індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності);

- форма первинної облікової документації № 112/0 «Історія розвитку дитини», затверджена Міністерством охорони здоров'я України;

- довідка від дитячого лікаря-психіатра (у разі потреби).

 

Якщо дитина з особливими освітніми потребами здобуває дошкільну, загальну середню або професійно-технічну освіту, до заяви можуть додаватися:

1.               Психолого-педагогічна характеристика дитини із зазначенням динаміки та якості засвоєння знань під час навчання, підготовлена відповідним педагогічним працівником та затверджена керівником відповідного навчального закладу.

2.               Зошити з рідної мови, математики, результати навчальних досягнень, малюнки.

3.               Документи щодо додаткових обстежень дитини.

При повторному зверненні дитини з особливими освітніми потребами до центру подаються:

1.               Попередні рекомендації  щодо проведення комплексної оцінки.

2.               Висновок відповідних фахівців щодо результатів надання психолого-педагогічної допомоги із зазначенням динаміки розвитку дитини згідно з індивідуальною програмою розвитку.

 

Що робити батькам після отримання з ІРЦ висновку комплексної оцінки розвитку дитини?

 

Якщо після проходження комплексної оцінки розвитку дитини у висновку рекомендовано інклюзивне навчання у відповідному закладі освіти, згідно зі статтею 20 Закону України «Про освіту» після звернення особи з особливими освітніми потребами (далі - ООП) або одного із батьків (законний представник) до закладу ДОШКІЛЬНОЇ освіти, закладу ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ  або закладу ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ, інклюзивна група (клас) утворюється в обов’язковому порядку.

Особа з ООП або один із батьків (законний представник) дитини надає керівнику закладу освіти:

1) письмову заяву (у довільній формі) щодо відкриття інклюзивної групи (класу) у закладі освіти;

2) висновок про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, що видається інклюзивно-ресурсним центром.

 

 

Інклюзивна група (клас) в закладі освіти - група/клас, де поряд із іншими здобувачами освіти навчаються одна або більше осіб з ООП.

Прийом осіб з ООП на навчання до закладів професійної (професійно-технічної) освіти, яким не протипоказане навчання за обраною професією, здійснюється з урахуванням прав та гарантій, визначених законодавством.