Департамент освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації » Інклюзивна освіта
Українська | Русский | English
Головна Керівництво Структура та контакти Нормативно-правова база Новини Актуально Доступ до публічної інформації Звернення громадян

Інклюзивна освіта

Створення інклюзивного простору для дітей з особливими освітніми потребами у 2019/2020 навчальному році

 У закладах освіти Миколаївської області активно ведеться робота щодо впровадження інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами.

За попередніми даними відділів освіти і ОТГ у 2019/2020 навчальному році планується відкриття ще 285 інклюзивних класів для дітей у закладах загальної середньої освіти, в яких навчатимуться 380 дітей з особливими освітніми потребами та 116 інклюзивних груп для 191 дитини дошкільного віку.

На Миколаївщині розвивається мережа інклюзивно-ресурсних центрів. На сьогодні в області створено 21 інклюзивно-ресурсний центр, які відкривають нові можливості для розвитку й адаптації дітей з особливими потребами, найближчим часом буде створено ще 2 інклюзивно-ресурсних центри у місті Миколаєві. У районах та об’єднаних територіальних громадах, де не створено такі центри, послуги надаватимуться спеціалістами центрів, які територіально розташовані найближче.

В інклюзивно-ресурсних центрах працюють фахівці, які  забезпечують методичний, психолого-педагогічний та логопедичний супровід дітей з особливими освітніми потребами, надають комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку  дитини та всебічну допомогу батькам, педагогічним працівникам.

14 фахівців інклюзивно-ресурсних центрів Миколаївської області успішно склали Всеукраїнський дистанційний екзамен і здобули право на користування психодіагностичними методиками WISC-4, Leiter-3, Conners-3, Pep-3 та CASD.

Створити дітям з особливими освітніми потребами умови для отримання знань – не просто важливе, але й необхідне завдання, над яким сьогодні активно працюють освітяни області.

Департаментом освіти і науки облдержадміністрації прикладається чимало зусиль для створення ресурсних кімнат в закладах загальної середньої освіти з інклюзивними та спеціальними класами. У 2018 році корекційним обладнанням забезпечено по 4 ресурсних кімнати та медіатеки в опорних закладах освіти, у  2019 році заплановано обладнати більше 20 ресурсних кімнат.

 

 

 

Інклюзивна освіта на Миколаївщині

Інклюзивно-ресурсні центри - важливий крок у формуванні сучасної системи кваліфікованого супроводу дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років.
У першому кварталі 2019 року в області збільшилася кількість ІРЦ з 19 на 21 (Новоодеський район, Галицинівська ОТГ). Триває процедура комплектування інклюзивно-ресурсних центрів фахівцями.
З метою підвищення ефективності діяльності ІРЦ та взаємодії, застосування єдиних підходів до комплексної оцінки розвитку дітей, створення та ведення реєстрів дітей з особливими освітніми потребами, відповідних фахівців і закладів, надання консультацій батькам
у 2019 році запроваджено систему автоматизації роботи ІРЦ, до якої підключено 18 ІРЦ та обласний ресурсний центр з підтримки інклюзивної освіти.
За допомогою системи автоматизації ІРЦ батьки зможуть:
·         подати заяву до інклюзивно-ресурсного центру в електронному вигляді;
·         отримати запрошення на проходження комплексної оцінки розвитку дитини;
·         зберігати заяву та висновок в електронному вигляді.
ІРЦ - допомога дитині та батькам в адаптації до освітнього процесу, налагодженню комунікацій з оточуючими та здійснення психолого-педагогічного супроводу впродовж здобуття освіти.

 

 

  Інклюзивна освіта – рівень свідомомсті нації

2018 рік було оголошено Роком освіти та інклюзивного навчання у Миколаївській області.

Обласною державною адміністрацією, департаментом освіти і науки облдержадміністрації протягом 2017-2018 років проведено ряд зустрічей, нарад та співбесід з головами райдержадміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад  з питань забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю на отримання освітніх послуг у закладах освіти.

У квітні поточного року департаментом освіти і науки спільно з Чорноморським національним університетом ім. Петра Могили, обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, департаментом соціального захисту населення, обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено науково-практичну конференцію з питань впровадження інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами «Інклюзія і реабілітація в освіті. Виклики та перспективи розвитку», видано збірку «Кроки до інклюзії» у Миколаївській області.

У травні проведено освітній форум «Нова українська школа - STARTUP для кожної дитини» за участю міських, селищних, сільських голів, голів районних рад, начальників органів управління освітою, керівників закладів освіти, учителів початкових класів, представників громадськості, батьківської громадськості.

За результатами проведення форуму відбулося підписання Меморандуму з БФ Порошенка щодо створено 17 інклюзивно-ресурсних центрів. Наразі в області створено 19 таких центрів і у наступному  році заплановано розширення мережі інклюзивно-ресурсних центрів  ( м. Нова Одеса,  м. Миколаїв -2, Братський район).

            За сприянням БФ Порошенка 12 фахівців області пройшли тренінг «Інклюзивний простір». Практичні кроки» у м. Запоріжжі.

            Миколаївщина, підтримуючи позицію М. Порошенко створила  у рамках проекту «RInnoHUB» перший в Україні науковий дослідно-практичний центр мережі інклюзивних інтерактивних осередків, розроблений фахівцями Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Даний центр сконцентрувався на розробці і впровадженні новітніх методик інклюзивного навчання. До проекту  долучаються колеги з  різних  областей України.

Інклюзивним навчанням в області охоплено 182 дитини (2017 – 66, 2016 - 32), з них 138 у  закладах загальної середньої освіти та 44 дитини у закладах дошкільної освіти. Введено 103 посади асистента вчителя (2017 – 41, 2016 - 11) у закладах загальної середньої освіти та 27 посад асистентів вихователя у закладах дошкільної освіти. У 5 закладах освіти Миколаївської міської ради створено 21 спеціальний клас для дітей із затримкою психічного розвитку, в яких навчаються  233  учня. У Южноукраїнській загальноосвітній школі  №1 такий 1 клас для 12  учнів. В опорному навчальному закладі Веселинівської загальноосвітньої школи  відкрито  спеціальний клас для  дітей з порушеннями інтелектуального розвитку. У закладах дошкільної освіти  створено 100 спеціальних груп для дітей з порушеннями мовлення, 20 – затримкою психічного розвитку, 5 – іншими порушеннями.

 У 2019/2020 навчальному році попередньо заплановано охопити навчанням 205 дітей в інклюзивних класах/групах  закладів дошкільної та загальної середньої освіти.

На  створення інклюзивного середовища       з обласного бюджету було виділено  7 млн. грн, на які департаментом освіти і науки закуплено корекційне та інтерактивне обладнання  для інклюзивно-ресурсних центрів та обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, обладнано  4 медіатеки та 4 ресурсних кімнати в опорних закладах загальної середньої освіти.  

За рахунок   залишків   освітньої субвенції закуплено  спеціальний  автобус.

            На розвиток інклюзивного середовища у Миколаївській області обласним бюджетом на 2019 рік передбачено 10 млн. грн - на  обладнання новостворених та  дообладнання діючих  інклюзивно-ресурсних центрів, ресурсних кімнат та  медіатек в опорних закладах освіти та  закладах загальної середньої освіти з інклюзивними та спеціальними класами.

Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено навчання 53 фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, для 477 осіб проведено ряд семінарів, тренінгів, майстер-класів, надано 412 консультацій з питань впровадження інклюзивної освіти для батьківської громадськості, педагогів та інших громадських організацій.

 У цьому році в номінації «Учитель інклюзивного класу» 4 учителя початкових класів  з інклюзивним навчанням є учасниками  конкурсу «Учитель року-2019».

            Для спільного вирішення проблем впровадження інклюзивного навчання дітей в області створено громадську організацію Миколаївський обласний рух підтримки осіб з інвалідіністю «Сильні разом», яку очолює Олексій Долгих, батько двох дітей з особливими освітніми потребами.

Влітку проводиться оздоровлення дітей з інвалідністю, дітей з особливими освітніми потребами у дитячих оздоровчих закладах Миколаївської обласної ради  «Орлятко» та «Вітрила», дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Дельфін» Миколаївської міської ради.

Сектор з питань інклюзивної освіти, діяльності інклюзивно-ресурсних центрів та інтернатних закладів

 Руденко Надія Володимирівна – завідувач сектору – (0512) 37 87 11

 Зуйченко Роман Володимирович – головний спеціаліст сектору  -  (0512)  37 92 99

 Сенчишак Людмила В ячеславівна - головний спеціаліст сектору - (0512)  37 92 99

Шлях до інклюзивного навчання

 

  Завантажити презентацію
Формат: PPTX | Добавлен: 20/01/2020 13:59:53
5273Kb Скачать скачать

Актуальна інформація Нормативна база
Положення про інклюзивно-ресурсний центр Інформація про інклюзивно-ресурсні центри Миколаївської області

До уваги батьків!

Інклюзивно- ресурсний центр (ІРЦ) - це установа, яка створена з метою реалізації права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі, у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших навчальних закладах, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткові послуги та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.

За допомогою порталу інклюзивної освіти батьки можуть:

·       подати заяву до інклюзивно-ресурсного центрув електронному вигляді, не виходячи з дому;

·       отримати запрошення на проходження комплексного оцінювання (адреса, дата, час);

·       зберігати заяву та висновок в електронному вигляді;

·       організація проведення комплексної оцінки.

Первинний прийом батьків (одного з батьків) або законних представників дитини проводить психолог центру, який визначає час та дату проведення комплексної оцінки та встановлює наявність таких документів:

·       документів, що посвідчують особу батьків (одного з батьків) або законних представників;

·       свідоцтва про народження дитини;
індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності);

·       форми первинної облікової документації № 112/0 “Історія розвитку дитини”, затвердженої МОЗ,

·       у разі потреби — довідки від психіатра.

 

Інформація про інклюзивно-ресурсні центри Миколаївської  області

 

Назва ІРЦ

Поштова адреса

Електронна пошта

Баштанський міський інклюзивно-ресурсний центр Баштанської міської ради Баштанського району

56100,

м. Баштанка,

вул. 1 Травня, 14

 

irc.bashtanka@gmail.com,

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Вітовської районної ради

57214,

Вітовський район,

 с. Мішково- Погорілове, вул. Валі Котика, 23

vitovskyirz@gmail.com,

 

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр Вознесенської міської ради»

56501,

м. Вознесенськ,

вул. Шевченка, 4

   vozpmpk@ukr.net

Доманівський інклюзивно-ресурсний центр Доманівської районної ради

56401, смт. Доманівка

вул.Космонавтів,7

doman_kirz@ukr.net

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр Єланецької районної ради»

55507,

смт. Єланець,

 проспект Незалежності, 5

dobrinova_84@ukr.net

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр №1» Миколаївської міської ради

54002,

м. Миколаїв,

вул. Даля, 11-А

inklusivircnk1@gmail.com,

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр №2» Миколаївської

міської ради

54050,

м. Миколаїв,

вул. Гетьмана Сагайдачного, 92

lydmilaprishak@gmail.com,

Інклюзивно  - ресурсний центр підрозділу комунальної установи «Новобузький районний центр по обслуговуванню закладів освіти»

55601,

 Новобузький р-н,

м. Новий Буг, Площа Свободи, 57

 

karateevanatalia83@gmail.com

Комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр Первомайської міської ради Миколаївської області»

55213,   

м. Первомайськ,

вул. Театральна, 26

irc_pervomaisk@ukr.net

Інклюзивно-ресурсний центр Снігурівської районної ради Миколаївської області

57309, м.Снігурівка,

вул. Чайковського, 55

yuliaklaphuk@gmail.com

 

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр міста Южноукраїнська»

55000, м. Южноукраїнськ,

бульвар Шкільний, 3

nagornaya_julya@ukr.net

Комунальна установа  «Інклюзивно-ресурсний центр Коблівської сільської ради»

57453,

с. Коблеве,

Березанського району,

вул.Степова, 2

irc_koblevo@ukr.net

 

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр об’єднаних територіальних громад Миколаївського району»

57113,

Миколаївський р-н,                        смт. Ольшанське, вул. Шкільна, 35

olshanske.irc@gmail.com

Комунальна установа «Кривоозерський інклюзивно-ресурсний центр Кривоозерської районної ради»

55104, смт. Криве Озеро,

вул. Лермонтова, 8

vo_secretar@ukr.net,

Комунальна установа Інклюзивно-ресурсний центр Березнегуватської районної ради

56203, смт.  Березнегувате,

вул. Партизанська, 18

bereznegyvateirc@gmail.com

 

Комунальна установа  «Інклюзивно-ресурсний центр» Веснянської сільської ради        

57134, Миколаївський р-н, с. Весняне, вул. Степова, 36

vonmsktp@gmail.com,

Комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр Очаківської міської ради »

м. Очаків

вул. Будівельників 29/4

osvita072008@ukr.net,

Комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр Березанської селищної ради »

смт. Березанка,

вул. Центральна, 48,

 

osvita.berezanka.otg@ukr.net

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр » Казанківської селищної ради 

Миколаївська обл.

Казанківський район,

cмт. Казанка,

вул. Центральна, 42

kazanka_ircenter@ukr.net

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Новоодеської районної ради

Триває процедура оголошення конкурсу на посаду директора ІРЦ

rvormk2007@ukr.net

Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Галицинівської сільської ради 

Триває процедура оголошення конкурсу на посаду директора ІРЦ

viddilokms@gmail.com